Pėsčiųjų žygis

Mažosios Lietuvos knygnešių takais

2021.08.21

Kviečiame aplankyti Mažąją Lietuvą, kuri XIX amžiuje priklausė Prūsijai. Žygiuosite ramybe alsuojančiais Karšuvos girios pušynais, aplankysite smėlio karjerą, praeisite ilgiausia Lietuvoje ąžuolų alėja, atsikvėpti sustosite poilsiavietėje prie Pašvenčio tvenkinio. Pakeliui užtiksite didelius mėlynių sąžalynus, o kirtimuose - avietynus. Pasirinkę ilgąjį maršrutą, pasieksite ir pelkėtas girios vietas, kur mėlynes keis girtuoklės, o miško samanas - pelkiniai gailiai. Tačiau kojų sušlapti nereikės - pražygiuosite sausais takeliais. Smalininkuose susipažinsite su unikalia Mažosios Lietuvos architektūra, aplankysite buvusį Smalininkų uostą ir seniausią Lietuvoje vandens matavimo stotį.

Spaudos draudimo laikotarpiu Mažojoje Lietuvoje buvo spausdinamos lietuviškos knygos ir slapta gabenamos į Lietuvą. Smalininkų miestelis, kuriame prasidės žygis, yra prie pat sienos - pro čia ėjo knygnešių takai. Šiais takais pražygiuosite ir jūs, persikelsite per Šventosios upelį, kurios vaga XIX a. ėjo valstybės siena. Žygio metu iš tiesų pasijusite tarsi nusikėlę į praeitį - trumpam atgis senoji valstybės siena, kurioje patruliuos tikri pasieniečiai. Pakeliui sutiksite ir knygnešį, kuris paprašys jūsų pagalbos - padėti pergabenti knygas.

Maršrutai

Žygyje bus du maršrutai - 15 km ir 25 km ilgio. Maršrutai bus sužymėti. Trasos nesudėtingos, tinkamos pasivaikščioti visai šeimai. Žygiuosite pėsčiųjų takais ir miško keliukais.

Knygnešių žygio maršrutas

Renginio vieta ir laikas

Starto ir finišo vieta: Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinė mokykla, Stoties g. 7, Smalininkai, Jurbarko raj.

Renginio data: 2021 m. rugpjūčio 21 d.

Renginio programa:

9:00 - 11:00 val. - registracija ir startas.
18:00 val. - renginio pabaiga.

Registracijos vietoje dalyviams bus išduota dalyvio kortelė ir maršruto žemėlapis. Startuojama savarankiškai, po registracijos.

Dalyvių aprūpinimas

Trasoje bus kontrolės punktai, kuriuose žygeiviai bus vaišinami užkandžiais ir šiltu maistu, galės pasipildyti vandens atsargas.
Sėkmingai žygį įveikę dalyviai bus apdovanoti diplomais. Už papildomų užduočių įveikimą - knygų parnešimą, žygeivių laukia prizai.

Registracija

Registruotis į žygį galima internetu, taip pat renginio vietoje. Dalyvių amžius - neribojamas, galima vestis augintinius.

Dalyvio mokestis (nuo 2021-08-16):

  • 15 km maršrutas (užkandžiai, vanduo) - 10 eur
  • 25 km maršrutas (šiltas maistas, užkandžiai, vanduo) - 14 eur

Registruojantis renginio vietoje - papildomas 2 eur mokestis.

Vaikams, jaunesniems nei 14 metų, ir senjorams, virš 65 metų - 20% nuolaida.

Registruotis

Žygis vyks pasienio juostoje, todėl visi dalyviai privalo turėti asmens dokumentą.

Atvykimas, parkavimas

Žemėlapyje pažymėjome rekomenduojamas parkavimo vietas. Iš Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos yra tiesioginis autobuso reisas į Smalininkus.

Partneriai ir rėmėjai

  • Jubarko raj. savivaldybės Smalininkų seniūnija
  • Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinė mokykla
  • VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Viešvilės pasienio užkarda